عمده روش های بنیادکودک در مسیر همیاریعمده روش‌های همیاری

همیاران مهربان می‌توانند دانش آموز یا دانش‌آموزانی را با توجه به شرایط سنی و تحصیلی مورد نظر خود انتخاب کنند.

- پذیرش حمایت از یک دانش‌آموز هیچ‌گونه تعهد و الزام قانونی در روند و ادامه حمایت از وی، ایجاد نخواهد کرد. با توجه به اینکه بنیادکودک مبالغ تعهدِ همیاران را به‌ صورت ماهانه و مستمر به دانش‌آموزانِ تحت حمایت می‌پردازد (حتی در صورت عدم پرداخت همیار) با توجه به کمبودِ منابع مالی عمومی این موسسه، خواهشمند است در صورت عدم تمایل به ادامه همکاری، مراتب را حتماً و سریعاً به اطلاع موسسه رسانیده تا فرصت جایگزینی همیارِ دیگری برای دانش‌آموز از سوی موسسه وجود داشته باشد. 

- بنیادکودک متعهد می‌شود در برابر کمک‌های دریافتی از همیارانِ خود، پاسخگو بوده و اسناد و صورتحساب‌های لازم را (ترجیحاً الکترونیکی) ارائه کند. 

- از مبلغ پرداختی همیاران 10‌درصد بابت هزینه‌های مددکاری کسر و مابقی به دانش‌آموز با استعداد نیازمندِ تحت حمایت، پرداخت می‌شود. 

- بنیادکودک متعهد می‌شود سالانه دوبار گزارشی از آخرین وضعیت تحصیلی زندگی دانش‌آموزان تحت حمایت تهیه کرده و جزئیات آن را به اطلاع همیاران خود برساند. این گزارش‌ها بر مبنای تمایل همیاران عزیز به نشانی پستی و یا ایمیل آنان ارسال خواهد شد. 

- مبالغ درج شده به عنوان نیاز دانش‌آموزان در گزارش‌های دوره‌ای، هیچ تعهدی برای همیار در خصوص پرداخت ایجاد نمی‌کند و صرفاً جنبه اطلاع‌رسانی دارد و برآورده کردن یا نکردن آن بر حسب تمایل همیار است.  

بنیادکودک ایران برای تخصیص بهینه کمک‌های همیاران مهرمند، اقدامات زیر را در نظر دار:

- بنیادکودک در صورت عدم تأمین نیاز ماهانه دانش‌آموز توسط یک همیار، تلاش خواهد کرد تا حمایت افراد نیکوکارِ دیگر را به عنوان همیار بعدی جلب کند. 

- مطابق نظر مددکار، بخشی از مقرری ماهانه دانش‌آموز به عنوان پس‌انداز در حساب‌های بانکی تحتِ نظارت بنیادکودک ذخیره خواهد شد تا در مواقع اضطراری و یا مناسبت‌هایی مانند عید نوروز و شروع سال تحصیلی و ... در اختیار دانش‌آموز قرار گیرد. 

- در صورت افت تحصیلی و یا عدم همکاری دانش‌آموز و یا خانواده وی، بنیادکودک به مدت یک ماه و حداکثر 6 ماه، نسبت به کاهش یا قطع کمک‌ها اقدام خواهد کرد. در صورت برطرف شدن مشکل، مبالغ جمع‌آوری شده در ماه‌های گذشته به وی پرداخت خواهد شد و در غیر این صورت به همیارِ وی اطلاع رسانی می‌شود. همچنین در صورتی‌که دانش‌آموز از پوشش خارج شود، ضمن هماهنگی با همیار محترم، مبالغ پرداختی به دانش‌آموزِ جایگزین تعلق خواهد گرفت. 

- بنیادکودک خود را امانت‌دارِ همیاران مهرمند و نیز دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان می‌داند، لذا خود را موظف می‌داند تا اطلاعات شخصی و نیز آدرس و شماره تماس هر دو گروه را نزد خود و به‌صورت محرمانه نگاه دارد. در صورت تمایلِ همیاران به برقراری تماس تلفنی یا دیدار حضوری با دانش‌آموزان با نظارت بنیادکودک و مددکار در دفاتر موسسه دیدار انجام خواهد شد. همیاران می‌توانند درخواست دیدار با دانش‌آموزِ تحت حمایت خود و یا برقراری تماس تلفنی با او را در هر زمان به بنیادکودک اعلام فرمایند تا هماهنگی‌های لازم در این زمینه صورت پذیرد. 
- چنانچه امکان ملاقات حضوری یا تماس تلفنی برای همیاران وجود نداشته نباشد، می‌توانند کتباً فردی را به عنوان نماینده به موسسه معرفی کرده تا از طرف ایشان با دانش‌آموز تماس داشته باشند. 
- بنیادکودک هدایای غیرنقدی ارائه شده از سوی همیاران را دریافت و آن را به دانش‌آموزان تحویل خواهدداد که رسیدِ آن نیز در اختیار همیاران عزیز قرار داده می‌شود. 
- بنیادکودک به جهت حفظ کرامت انسانی دانش‌آموزانِ تحت حمایت از پذیرفتن هرگونه کالای دست دوم معذور است و تنها هدایای نو را در اختیار دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان قرار می‌دهد. 
- همیار می‌تواند بدون در نظر گرفتن شهرِ محل سکونت دانش‌آموزِ تحت حمایت و دفتر بنیادکودک در آن شهر، هریک از دفاتر بنیادکودک درایران و یا خارج از کشور را برای پرداخت کمک‌های خود انتخاب کند و بنیادکودک نیز موظف است شرایط اجرایی لازم را در این خصوص فراهم آورد.