روز بزرگداشت حکیم عمر خیام گرامی باد

روز بزرگداشت حکیم عمر خیام گرامی باد روز بزرگداشت حکیم عمر خیام گرامی باد


28اردیبهشت ماه بزرگ‌داشت حکیم عمر خیام
همه ساله چنین روزی به عنوان روز بزرگ‌داشت حکیم عمر خیام گرامی داشته می‌شود.
ابوالفتح الدین عمر بن ابراهیم نیشابوری مشهور به خیام از برجسته ترین حکما و ریاضی دانان جهان اسلام در سال ۳۲۹ ه.ق در نیشابور دیده به جهان گشود.
حکیم عمر خیام پس از طی تحصیلات در رشته ریاضیات و نجوم تبحر خاصی یافت و در این حوزه شیوه های خاصی را در حل مسایل مختلف ابداع کرد. به دلیل تبحر و دانش عظیمی که در این دو علم بدست آورده بود، ملکشاه سلجوقی او را به سوی در بار فراخواند و وی را در صدر نشاند .خیام در نزد ملکشاه دست به انجام کارهای علمی بسیاری زد که از میان آنها می توان به نگارش تقویم جلالی اشاره کرد. وی بنا به در خواست ملکشاه رصدخانه ملکشاهی را ساخت و در صدد اصلاح تقویم موجود بر آمد . تقویم جلالی او که امروزه در میان ایرانیان رواج دارد از چنان اعتباری بر خوردار است که تا کنون کمتر به آن ایراد وارد شده است.
او را امروزه بیشتر به دلیل اشعارش می شناسند. این دانشمند برجسته جهان اسلام در سال ۵۱۷ ه.ق چشم از جهان فرو بست.
آثار حکیم عمر خیام:
1-میزان الحكمه(در فیزیك) 2_لوازم الامكنه(در هواشناسی) 3_رساله فی براهین علی مسائل الجبر و المقابله(در معادلات درجه سوم) 4_القول علی اجناس التی بالاربعا( نقش ریاضی در موسیقی) 5_رساله كون و تكلیف(حكمت خالق در خاق عالم) 6_رساله ای در بیان زیج ماكشاهی 7_رساله فی شرح ما اشكل من مصادرات كتاب اقلیدس(در خطوط موازی و نظریه ی نسبت ها) 8_رباعیات خیامنظرات کاربران سایت


فرم ارسال نظر:
* نام
تلفن تماس
* ایمیل  
آدرس وب سایت
* نظر