نباشد همی نیک و بد پایدار / همان به که نیکی بود یادگار

نباشد همی نیک و بد پایدار / همان به که نیکی بود یادگار نباشد همی نیک و بد پایدار / همان به که نیکی بود یادگار


25 اردیبهشت روز بزرگ‌داشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاس‌داشت زبان فارسی
حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (۳۲۹ هجری قمری – ۴۱۶ هجری قمری، در توس خراسان) ، شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سراینده شاهنامه، حماسه‌ی ملی ایران، است. برخی فردوسی را بزرگ‌ترین سراینده‌ی پارسی‌گو دانسته‌اند که از شهرت جهانی برخوردار است. فردوسی را حکیم سخن، حکیم توس و استاد سخن گویند.
پژوهشگران سرودن شاهنامه را برپایه شاهنامه‌ی ابومنصوری از زمان سی سالگی فردوسی می‌دانند. تنها سروده‌ای که روشن شده از اوست، خود شاهنامه است. شاهنامه پرآوازه‌ترین سروده فردوسی و یکی از بزرگ‌ترین نوشته‌های ادبیات کهن پارسی است. این اثر حماسه‌ای منظوم در بحر متقارب مثمن محذوف و شامل حدود ۵۰٬۰۰۰ بیت و یکی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین حماسه‌های جهان است که سرایش آن سی سال به طول انجامید. محتوای این شاهکار ادبی، اسطوره‌ها، افسانه‌ها و تاریخ ایران از ابتدا تا فتح ایران توسط اعراب در سده هفتم است که در چهار دودمان پادشاهی پیشدادیان، کیانیان، اشکانیان و ساسانیان خلاصه می‌شوند و به سه بخش اسطوره‌ای (از عهد کیومرث تا پادشاهی فریدون)، پهلوانی (از قیام کاوه آهنگر تا مرگ رستم) و تاریخی (از پادشاهی بهمن و ظهور اسکندر تا فتح ایران توسط اعراب) تقسیم می‌شود.
زمانی که زبان دانش و ادبیات در ایران زبان عربی بود، فردوسی با سرودن شاهنامه موجب زنده‌شدن و احیای زبان فارسی شد. یکی از مأخذ مهمی که فردوسی برای سرودن شاهنامه از آن استفاده‌کرد، شاهنامه ابومنصوری بود. این کتاب نفوذ بسیاری در ادبیات جهان داشته‌است و شاعران بزرگی مانند گوته و ویکتور هوگو از آن به نیکی یاد کرده‌اند.
شاهنامه بزرگ‌ترین کتاب به زبان فارسی است که در همه جای جهان مورد توجه قرار گرفته و به همه‌ی زبان‌های زنده‌ی جهان بازگردانی شده‌است. نخستین بار بنداری اصفهانی شاهنامه را به زبان عربی بازگردانی‌کرد. ۲۵ اسفند ۱۳۸۸ پایان هزاره‌ی سرایش شاهنامه بود که به این مناسبت، جشن جهانی هزاره‌ی شاهنامه با حضور نمایندگان ۱۹۲ کشور عضو یونسکو برگزار شد. هم‌چنین آیین بزرگداشت هزاره‌ی شاهنامه در کشورهای گوناگون به بهانه‌ی ثبت آن در یونسکو از جمله برلین، آلمان برگزار شد.
بنیادکودک 25 اردیبهشت روز بزرگ‌داشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاس‌داشت زبان فارسی را گرامی می‌دارد.نظرات کاربران سایت


فرم ارسال نظر:
* نام
تلفن تماس
* ایمیل  
آدرس وب سایت
* نظر